القائمة الرئيسية

الصفحات

 

Polska jest zaufanym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych z wielu zasadniczych powodów. Państwo to jest najważniejszym partnerem Ameryki na najistotniejszych frontach bezpieczeństwa w Europie, zarówno militarnych, jak i gospodarczych czy energetycznych – pisze Anthony B. KIM


odniesieniu do aspektu militarnego portal „Politico” opublikował ostatnio artykuł, w którym czytamy, że „Niemcy, tradycyjnie kluczowy sojusznik Ameryki w regionie, stały się newralgicznym węzłem komunikacji – niekończące się debaty Berlina na temat sposobu wskrzeszenia jego wojska i brak filozofii strategicznej zmniejszyły jego efektywność jako partnera”.

Polska, znaczący geopolitycznie i strategiczny członek NATO położony na granicy Europy z Rosją, jest niezastąpionym sojusznikiem USA. Jako aktywny działacz na rzecz bezpieczeństwa Polska jest ważnym rozmówcą w kwestiach strategicznego zaangażowania Ameryki w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Polska odgrywa istotną rolę jako swoisty bastion przeciwko geopolitycznym planom Moskwy. Rzeszów, największe miasto w południowo-wschodniej Polsce, stał się głównym zapleczem Zachodu, przyjmując uchodźców z Ukrainy i działając jako węzeł komunikacyjny dla transportów broni z USA.

Ponadto trwająca inwazja Rosji na Ukrainę oraz rosnące pragnienie odejścia od zależności od rosyjskiej energii dały Europie nowy impuls do dialogu na temat transatlantyckiego bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej.

W tym ważnym obszarze polityki zagranicznej Stany Zjednoczone przecierają nowe szlaki ramię w ramię z Polską, która była czołowym krytykiem Nord Stream 2, projektu gazociągu należącego do Rosji, który pozwoliłby Niemcom zwiększyć ilość gazu ziemnego importowanego bezpośrednio z Rosji przez Morze Bałtyckie.

Amerykańska firma Westinghouse Electric Co. została wybrana do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W ten sposób bezpieczeństwo energetyczne stanie się jednym z kolejnych kluczowych elementów perspektywicznej współpracy obu sojuszników. Jak podsumował sekretarz stanu Antony Blinken, „zaangażowanie USA we współpracę z Polską w celu ułatwienia produkcji bezpiecznej, czystej i niezawodnej energii jądrowej jest świadectwem głębokich, dwustronnych strategicznych relacji w zakresie bezpieczeństwa i gospodarki”.

Z szerszej perspektywy handlowej i inwestycyjnej Polska jest również głównym filarem bezpieczeństwa gospodarczego w Europie. Wzmocnienie dwustronnych relacji z Polską w obszarze najważniejszych transatlantyckich przedsięwzięć gospodarczych niewątpliwie leży w narodowym interesie Ameryki.

Jest to jeden z powodów, dla których Waszyngton współpracuje z Polską w ramach pragmatycznej i strategicznej Inicjatywy Trójmorza działającej na rzecz zwiększenia wolności i dynamiki gospodarczej w regionie.

Celem tej kierowanej przez Polskę inicjatywy jest promowanie łączności między narodami w regionie Morza Czarnego, Adriatyku i Morza Bałtyckiego oraz wspieranie rozwoju służącej temu infrastruktury. Zwiększenie praktycznej funkcjonalności Inicjatywy Trójmorza stało się obecnie pilną koniecznością.

Nie ulega wątpliwości, że stosunki amerykańsko-polskie są budowane na trzech filarach bezpieczeństwa: militarnym, energetycznym i ekonomicznym. Dlatego dwustronne strategiczne relacje Ameryki z Polską z pewnością jeszcze się pogłębią, służąc wspólnym interesom tych długoletnich sojuszników.

تعليقات

التنقل السريع